Austria și Franța, calificate în sferturile de finală ale EURO 2017 la...

Austria și Franța, calificate în sferturile de finală ale EURO 2017 la fotbal feminin

275
0
SHARE

Echipele Austriei și Franței s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale EURO 2017 la fotbal feminin, turneu găzduit de Olanda.

Austria a câștigat, surprinzător, Grupa C, cu 7 puncte, după 3-0 cu Islanda în ultima partidă, prin golurile marcate de Sarah Zadrazil (36), Nina Burger (44) și Stephanie Enzinger (90).

Franța, ocupanta locului al treilea în clasamentul mondial, a fost aproape de eliminare, dar a reușit să obțină un egal cu Elveția, 1-1. Franțuzoaicele au rămas în zece din minutul 17, când a fost eliminată Eve Perisset, iar două minute mai târziu Elveția deschidea scorul prin Ana Maria Crnogorcevic (19). Camille Abily a reușit egalarea în min. 76, din lovitură liberă.

Potrivit Agerpres, în clasamentul final, Austria a ocupat primul loc, cu 7 puncte, urmată de Franța, 5 puncte, Elveția, 4 puncte, Islanda, 0 puncte.

În sferturi, Austria va juca împotriva echipei clasate pe locul secund în Grupa D, în timp ce Franța va înfrunta câștigătoarea grupei, probabil Anglia, care a marcat opt goluri în două meciuri fără să încaseze vreunul.

Pentru Franța este al treilea sfert de finală consecutiv la EURO.