SHARE
Romania's Irina-Camelia Begu reacts after winning against Germany's Angelique Kerber during their women's singles match on day one of the 2015 Australian Open tennis tournament in Melbourne on January 19, 2015. AFP PHOTO / MAL FAIRCLOUGH -- IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE

România a câştigat partida disputată împotriva Canadei, în turul I al Grupei Mondiale II din FED Cup, cu scorul de 3-0 şi s-a calificat în barajul pentru Grupa Mondială I. Irina Begu a adus punctul decisiv, duminică, printr-o victorie clară împotriva numărului 319 WTA, Katherine Sebov.

România îşi va afla adversara pe care o va înfrunta în luna aprilie în urma unei trageri la sorţi care va avea loc luni.

Irina Begu a închis confruntarea România – Canada cu o evoluţie sigură. Bucureşteanca a pus stăpânire pe joc din primul game, hărţuind serviciul fragil al unei adversare înalte, dar care nu valorifică acest lucru pe lansare. Sportiva pregătită de Artemon Apostu Efremov a sprintat pe tabelă spre un 4-0 sugestiv pentru raportul de forţe din teren, cu două break-uri şi o evoluţie aproape perfectă pe serviciu, cu un singur punct pierdut – susţinută de un procentaj uriaş la prima minge. Primul set ar fi putut aluneca lin spre un 6-0, Irina având mingi consecutive pentru un al treilea break. Având avantaj net în punctele cele mai scurte, Irina a apăsat prea mult returul, în faţa unei jucătoare care deja căuta să câştige secunde înainte de serviciu, nu puncte. Avertizată de arbitru, Sebov a profitat totuşi, a punctat pe tabelă şi, întrerupând seria Irinei, a deschis o etapă a jocului în care s-a mers cap la cap. Jucătoarea numărul unu în echipa lui Florin Segărceanu pentru această confruntare a încheiat setul întâi fără să fi avut de înfruntat vreo minge de break şi cu un raport net favorabil în ceea ce priveşte loviturile câştigătoare (7-1).

Begu a reluat şarja ofensivă în start de set doi: a luat din nou avantaj psihologic de un break de la primul joc. Nu avea să fie însă break-ul decisiv, pentru că, aşa cum s-a întâmplat şi în setul doi al duelului de sâmbătă cu Bianca Andreescu, Irina şi-a pierdut concentrarea preţ de câteva minute: cu două duble greşeli-cadou, Sebov a egalat scorul la 3. Bucuria în tabăra Canadei a durat puţin de această dată, pentru că Irina a reacţionat extrem de prompt, a ridicat imediat nivelul şi şi-a trecut în cont al patrulea break în meci, unul care a decis practic soarta partidei. Begu nu a mai cedat punct pe serviciu până la final de meci şi a dat start sărbătorii în tabăra României.